Sakrament Bierzmowania

Z DUCHEM ŚWIĘTYM NA DROGĘ ŻYCIA

Przygotowanie i kryteria dopuszczenia do sakramentu bierzmowania
1. Przygotowanie do bierzmowania
Przygotowanie do bierzmowania przebiega w dwóch etapach: przygotowanie dalsze, przygotowanie bliższe.
  • Przygotowanie dalsze obejmuje dwa pierwsze lata nauki w gimnazjum, zakończone egzaminem przed bierzmowaniem. Obejmuje ono treści przewidziane w programie klasy pierwszej i drugiej, oraz materiał zawarty w katechizmie bierzmowanych. Miejscem tego przygotowania jest szkoła. W szkole i w parafii podejmuje się formację religijno - moralną uczniów i wprowadza się ich w działania apostolskie. Przygotowanie to realizuje się w trakcie nauki religii w szkole oraz w czasie spotkań grupowych przy parafii
  • Przygotowanie bliższe obejmuje uczniów z klasy trzeciej. Obejmuje ono głównie formację religijno - moralną, ascetyczną, wprowadzenie do życia w Kościele. Miejscem przygotowania jest parafia zamieszkania kandydatów do bierzmowania. Przygotowanie to realizuje się w formie spotkań grupowych przy parafii oraz w comiesięcznych nabożeństwach formacyjnych.
2. Kryteria dopuszczenia do bierzmowania
Bierzmowanie jest sakramentem wiary, stąd wiara kandydata jest podstawowym kryterium dopuszczenia do bierzmowania.

Wiara ta wyraża się:
  • w deklaracji przyjęcia sakramentu
  • w systematycznym uczestnictwie w lekcjach religii w szkole i spotkaniach formacyjnych przy parafii
  • w spełnianiu praktyk religijnych: uczestnictwo w niedzielnej i świątecznej Mszy św; przystępowanie z okazji pierwszych piątków miesiąca do sakramentu pokuty
  • w udziale w rekolekcjach lub dniu skupienia
  • w uczestnictwie w nowennie przed bierzmowaniem
  • w nienagannej postawie religijno - moralnej
  • w pozytywnie zdanym egzaminie
Zaleca się, aby Księża Proboszczowie i Katecheci z pasterska miłością zaangażowali się w dzieło przygotowania młodych do sakramentu bierzmowania i w to przygotowanie włączyli rodziców. Cała zaś wspólnota parafialna niech otoczy modlitewną troską dzieło przygotowania do bierzmowania.

bp Wiesław Lechowicz
Wikariusz Generalny
Tarnów, 26.08. 2009

Program spotkań kandydatów do sakramentu bierzmowanie